Menu

LOCKYER’SMIDDLE SCHOOL

Attendance

  • Whole School : 95.9%
  • Year 5 : 96.9%
  • Year 6 : 96.3%
  • Year 7 : 95.8%
  • Year 8 : 94.5%

House Points

  • Badbury : 16,113
  • Elgeric : 16,254
  • Vespasian : 15,368
  • Waga : 17,200

Governor Committee Information

Full Name           Appointing Body

Date of

Appointment

Date Term of Office Ends

Position within

Committee

Committee

Membership

Declaration

of Interest

Mrs  Aileen

Barrow

Co-Opted Governor

September 2014

September 2018

 

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Mr Ernie Battey

Authority Governor

August 2013

August 2017

Chair of Governing Body

Member of Core Group

Chair of Finance Committee

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Mr  Chris Costin

Parent Governor

January 2016

January 2020

Chair of Building and Premises Committee

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

Builder by trade

Mrs Louise Evans

Staff Governor

January 2016

January 2020

 

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

None

Mrs Eve Haward

Co-Opted Governor

September 2014

September 2018

 

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Mrs  Ginny Joyce

Parent Governor

June 2015

June 2019

 

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

None

Mr  Mark Legge

B.Ed Hons NPQH

Head Teacher

January 2011

N/A

Member of Core Group

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Mrs Lisa Tregale

Parent Governor

December 2015

December 2019

 

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Mrs Eirian Turner

Co-Opted Governor

September 2014

September 2018

Vice Chair of Governing Body

Chair of Teaching, Learning and Community Committee

Member of Core Group

Full Governing Body

Teaching, Learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

Rev Steve Utley

Co-Opted Governor

June 2015

June 2019

Member of Core Group

Full Governing Body

Teaching, learning and Community

Finance and Buildings and Premises

None

 

 

Governors who left during Academic Year 2016- 2017

 

Recent Leavers       Appointing Body Date of Appointment Date Term of Office Ends Committee Membership Declaration of Interest Resigned from Office
Mrs Ann Harden Co- Opted Governor September 2014 September 2018 Full Governing Body, teaching, Learning and Community None September 2016
Mrs Lynda Long Co-Opted Governor September 2014 September 2018 Full Governing Body, teaching, Learning and Community None January 2017

 

Summer Fair - Friday 23rd June - 6.00pm-8.00pm , Sports Day 26th, 27th and 29th June - please refer to letter for further details
Top